“Οι φίλοι μας… τα ζώα”

Το εκπαιδευτικό διαδραστικό πρόγραμμα της Δημοτικής Αστυνομίας του Δήμου Αχαρνών με τίτλο: «Οι φίλοι μας τα Ζώα», υλοποιήθηκε την Πέμπτη 22/02/24, για τους μαθητές των Α’, Β’ & Γ’ τάξεων του σχολείου μας.

IMG 6ecb9e365b0fef1f0548341ec7698777 V

Στόχοι του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών, αυριανών πολιτών, αναφορικά με τα ζώα συντροφιάς, η πρόληψη εγκατάλειψης ζώων, η προστασία των αδέσποτων και η προώθηση της υιοθεσίας.

Η κα Τσιαούση Δήμητρα ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με τις υποχρεώσεις των ιδιοκτητών απέναντι στα ζώα-κατοικίδια. Αναφέρθηκε στα αίτια για την ύπαρξη αδέσποτων, στην αγάπη προς τα ζώα και στην αναγνώριση λανθασμένων συμπεριφορών. Τέλος, ενθάρρυνε τους μαθητές να προστατεύουν τα αδέσποτα ζώα και να υιοθετούν ζωάκια μόνο σε περίπτωση που μπορούν να τα φροντίζουν.

IMG 59c239a4dec5e7c8777e7eb9cf1e27db V 1

Οι Δασκάλες